Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/platne/serwer186317/public_html/taradajko.pl/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
Co to jest znak towarowy oraz jak można go zastrzec? | Kancelarie Radców Prawnych Spirała i Taradajko +

Jak zastrzec znak towarowy?

Jak zastrzec znak towarowy?

Znak towarowy to słowne, graficzne lub graficzno-przestrzenne oznaczenie pozwalające na rozróżnienie produktów różnych przedsiębiorców w obrocie towarowym. W naszym kraju regulacje dotyczące jego rejestrowania stanowione są przez Prawo własności przemysłowej. Jak proces zastrzegania wygląda w praktyce?

Procedura zastrzegania znaku towarowego

Pierwszym etapem tego procesu jest sprawdzenie, czy taki sam lub podobny znak towarowy nie został już zarejestrowany przez inne przedsiębiorstwo. Można zrobić to w bazie TMview, w której znajdziemy krajowe, unijne, a także międzynarodowe znaki towarowe. Jeśli w bazie tej namierzymy taki sam symbol, zgłaszany przez nas nie uzyska ochrony. Kolejnym etapem jest złożenie podania: można zrobić to zarówno przez platformę ePUAP, jak i wypełniając formularz papierowy oraz przesyłając go na adres Urzędu Patentowego. W podaniu tym trzeba zawrzeć m.in. takie informacje jak dane osoby zgłaszającej, a ponadto przedstawienie znaku i to, jakie towary lub usługi ma obejmować. Zgłoszenia znaku towarowego można dokonać zarówno jako osoba fizyczna, jak i osoba prawna, przy czym prawo ochronne będzie udzielone wnioskodawcy. Formularze niezbędne do zgłoszenia znaku towarowego znajdziemy m.in. na stronie internetowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Kiedy przy zastrzeganiu znaku towarowego skorzystać z pomocy pełnomocnika?

Jeśli zgłaszający nie ma miejsca zamieszkania na terenie Unii Europejskiej, państw będących członkami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu albo Konfederacji Szwajcarskiej, wówczas ma prawny obowiązek ustanowienia pełnomocnictwa. Takim pełnomocnikiem może być radca prawny, adwokat albo rzecznik patentowy. Pomoc przy rejestrowaniu znaku towarowego oferujemy również w ramach działalności naszej kancelarii.

Ile wynosi opłata za rejestrację znaku towarowego?

Opłata podstawowa w przypadku składania wniosku to koszt 450 zł, jeśli zaś rejestrujemy dodatkowe klasy towarowe, za każdą kolejną kwota będzie wzrastać o 120 zł. Niezbędne będzie także uiszczenie opłaty za publikację znaku w Wiadomościach Urzędu Patentowego (90 zł).

Choć sama procedura zastrzegania znaku towarowego nie jest trudna, to warto skorzystać z pomocy radców prawnych, którzy udzielą najważniejszych informacji z zakresu Prawa własności przemysłowej i sprawnie przeprowadzą przez wszystkie etapy rejestracji.